O aktywnosciach niełóżkowych

Dlaczego nie chować się w łóżku, gdy bolą plecy? Przecież to podstawowa przyczyna zwolnień z pracy na świecie, a rekomendacja odpoczynku i nie ruszania się jest pierwszym co słyszą dręczeni tym problemem pacjenci: bo przecież jeśli będziesz ruszał, obciążał, uszkodzisz bardziej, będzie bolało mocniej i niepełnosprawny będziesz dłużej.

Wszystko wydaje się jasne i oczywiste.

Co jednak na to nauka?

Okazuje się, że owo postępowanie wcale nie jest oczywiste.

Badania ostatnich lat pokazują wyraźnie, że zupełnie inny schemat postępowania ma sens.

Już w 2006r, w europejskich wytycznych na temat leczenia ostrych epizodów bólu pleców, w jednym z pierwszych punktów czytamy: nie zaleca się odpoczynku w łóżku jako pierwszej linii leczenia. Van Tulder et al.

Idąc dalej, odkrywamy, że praktycznie nie istnieją dowody na to, że leżenie w łóżku, czytaj: absolutne odciążanie, zmienia cokolwiek na korzyść.

W 2009r w „Guideline update: what’s the best approach to acute low back pain?” czytamy między innymi: Advise patients to stay active and continue ordinary activity within the limits permitted by pain, avoid bed rest, and return to work early, which is associated with less disability. Bach SM 2009

Oznacza to, że my jako terapeuci powinniśmy od początku zachęcać pacjentów do podtrzymywania codziennych aktywności z dążeniem do jak najszybszego powrotu do pracy, tłumacząc przy tym jak w ramach aktywności postępować z bólem.

W 2017 pojawiły się wytyczne, brzmiące w podobnym duchu. Berenstein 2017

Bliższe spojrzenie na większość badań w tym temacie, każe zwrócić uwagę na dwie bardzo istotne kwestie.

Pierwszą z nich jest sprawa wpływu niezaprzestania aktywności na proces leczenia. Otóż okazuje się, że ostateczny obraz problemu i jego remisji u tych którzy zaprzestali aktywności względem tych ciągle w ruchu nie wykazuje istotnych różnic. Tzn. jeśli historia problemu bólowego dolnych pleców trwa średnio 6 tygodni to z ruchem czy bez niego będzie trwała tyle samo, i prawdopodobnie z tą samą intensywnością. Co jednak bardzo istotne, osoby aktywne cierpią na wyraźnie mniejszy poziom „niepełnosprawności”.

Olaya-Contreras et al. porównała w 2015r  dwa sposoby podejścia do problemu. Spośród 99 uczestników, połowa miała za zadanie utrzymywać aktywność mimo bólu, druga grupa zaś była zobligowana do zachowania adekwatnego do objawów. Badanym sugerowano, by dążyli do 10000 kroków na dzień.

Owe 10000 kroków (uznano, że to objętość pracy typowa dla bezbólowej osoby) osiągnęło 39% badanych z grupy aktywnej i 8% w grupie unikającej. Olaya-Contreras et al.

Mimo, że przebieg bólu w obydwu grupach był podobny, to grupa nie słuchająca objawów okazała się tą wyraźnie bardziej aktywną. Mniejsze ograniczenia sprawności zaś, to duże szersze działanie prozdrowotne. Bowiem unieruchomienie – nawet kilkudniowe – to bezdyskusyjne, dodatkowe obciążenie układu mięśniowo- szkieletowego, krążeniowo- oddechowego czy nawet procesów poznawczych.

Druga kwestia, to z kolei problem specyfiki bólu pleców, gdyż większość badań i opartych o nie konkluzji dotyczy tzw. niespecyficznych bólów pleców. Ma to oczywiście swój sens. Gdyż ta niespecyficzność (czyli brak konkretnej strukturalnej przyczyny, brak konkretnego schematu  objawów i przede wszystkim poważnych objawów neurologicznych) to ponad 90% wszystkich dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego. Jednak należy pamiętać o tych kilku procentach z bólami specyficznymi, o poważnych neurologicznych deficytach gdzie jednym z typowych objawów jest ostry, promieniujący poniżej kolana ból nogi. Należy zachować tu pewna ostrożność, zarówno ze strony pacjenta jak i terapeuty. W tej materii brakuje badań o jednoznacznych wnioskach i prawdopodobnie minimalne (do 2 dni) odciążenie, nie powinno wyrządzić globalnej szkody a jednocześnie zapewnić optymalne warunki gojenia się nerwu. Dahm KT et al. 2010, FRANCESCO DI MATTIA et al. 2018

Lorem ipsum dolor
L

orem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Sed ut erspiciatis unde.

Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Lorem ipsum dolor sit amet adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore.